Uśmiech Dziecka – akcja prozdrowotna

Jak przygotować Dziecko do wizyty u stomatologa?

„Sukces leczenia stomatologicznego Twojego Dziecka zależy od 3 osób: stomatologa, Dziecka i Ciebie – Rodzica. Kluczowa jest tutaj współpraca między lekarzem a Rodzicem. Zależy nam na tym samym, czyli na skutecznym wyleczeniu, bez strachu, bólu i nieprzyjemnych skojarzeń. Jak przygotować Dziecko do wizyty?

Oto kilka praktycznych wskazówek:

1. Przygotuj swoje Dziecko na wizytę już wcześniej w domu. Możesz do tego wykorzystać książeczki o wizycie ulubionego bohatera u dentysty, filmiki edukacyjne dla Dzieci. Opowiadaj o wizycie ze spokojem, żadnych słów typu „nic nie będzie bolało”, Dziecko usłyszy tylko słowo  BÓL. Chyba że przychodzicie na wizytę z bolącym zębem, wtedy nie okłamuj Dziecka, że „Pani doktor tylko zobaczy”, lepiej brzmi „Pani doktor zrobi wszystko żeby ząbek już nie bolał”.

2. Nie czekaj na 1 wizytę Dziecka do momentu, gdy zaczyna boleć ząb. Pierwszą wizytę Dziecka u stomatologa zaplanuj wcześniej. Wizyta adaptacyjna jest bardzo potrzebna, żeby Dziecko nabrało zaufania do stomatologa, polega ona na rozmowie i poznaniu gabinetu, sprzętów oraz lekarza. Zdecydowanie nam, jako lekarzom prościej jest gdy pierwsza wizyta nie jest wizytą bólową.

3. Nie pokazuj Dziecku, że sam/ sama boisz się dentysty. Nie opowiadaj, jakie masz nieprzyjemne skojarzenia z dentystą. Dziecko jest wspaniałym obserwatorem, widzi Twoje zachowanie i wyczuwa, że coś jest nie tak. Nie strasz Dziecka dentystą.

4. Jako Rodzic współpracuj ze stomatologiem podczas wizyty. Nie neguj jego słów, bądź miły, spokojny ale też stanowczy. Musimy mówić jednym głosem. Dla Dziecka jesteś autorytetem” — mówi lek. dent. Marta Zgierska

Dr Marta Zgierska – ukończyła Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w 2012 roku. W 2021 roku zdobyła tytuł specjalisty w dziedzinie stomatologia zachowawcza z endodoncją. Stale poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych kursach, konferencjach i webinarach. Szczególnie interesuję się stomatologią estetyczną i leczeniem kanałowym zębów. Przyjmuje Dzieci (NFZ) i dorosłych w Centrum Medycznym VITA Urszulin.  

Akcja prozdrowotna „Uśmiech Dziecka" jest organizowana przez Przedszkola Casper i Centrum Medyczne VITA Urszulin. Edukujemy Dzieci w zakresie profilaktyki stomatologicznej. 22 kwietnia grupa Dzieci z przedszkola w Łęcznej uczestniczyła w badaniu, przeglądzie i fluoryzacji. Przy okazji Dzieci mogły usłyszeć o podstawowych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowych zębów. Rodzice otrzymali diagramy z naniesionym stanem uzębienia, a Dzieci małe upominki i to te prezenty były hitem dnia 😀

Przedszkola i Żłobki Casper (Łęczna, Lubartów, Serniki) - https://przedszkolecasper.eu/

 

Post Author: CM Vita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *