Pierwsza wizyta dojrzewającej dziewczyny u ginekologa jest ważnym etapem jej rozwoju. Uczy dbania o swoje zdrowie. Jak powinna przebiegać i czego można się podczas niej dowiedzieć?
Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ginekologa jest wiek od 11 do 13 lat. Wtedy najczęściej występuje pierwsza miesiączka. Do ginekologa dziecięcego niepotrzebne jest skierowanie. Na wizytę musisz pójść ze swoją córką.
Przygotuj dziecko na pierwszą wizytę
- Wytłumacz córce, jak wygląda i przebiega wizyta u lekarza ginekologa.
- Pierwsza wizyta nie musi oznaczać badania ginekologicznego. W jej trakcie dziecko poznaje lekarza. To ważny element edukacji zdrowotnej – lekarz opowie o zasadach higieny, miesiączkowaniu oraz o elementach, które powinny zwrócić Waszą uwagę.
- Lekarz może przeprowadzić badanie, jeśli jest taka konieczność. Szczególnym wskazaniem są m.in. problemy z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych lub gdy doszło do urazu.
- Gabinet ma wydzielone miejsce, w którym można przygotować się do badania.
Prawa pacjentki w wieku od 16 do 17 lat
Pacjentka, która skończyła 16 lat, może samodzielnie decydować o swoim stanie zdrowia. Jednak na przeprowadzenie badania niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. W czasie wizyty nastolatka powinna otrzymać informację o swoim stanie zdrowia – prosto i zrozumiale.
Źródło: https://pacjent.gov.pl