Serce kobiety ma nieco inną budowę niż serce mężczyzny, waży mniej, ale kurczy się częściej. Kobiety są też bardziej narażone na niektóre choroby sercowo-naczyniowe i mają one u nich inny przebieg
Choroby układu sercowo-naczyniowego dotyczą przede wszystkim serca, tętnic i żył. Najczęstszymi schorzeniami układu krążenia są m.in.:
- nadciśnienie
- miażdżyca
- zawał mięśnia sercowego
- niewydolność serca
- udar mózgu
- zaburzenia rytmu serca m.in. migotanie przedsionków, tachykardia
- choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa).
Kobiece serce choruje inaczej
Myślisz, że zawał to męska rzecz? U kobiet choroby układu krążenia nie występują rzadziej niż u mężczyzn, tylko później. Ale to kobiety częściej umierają z ich powodu. Momentem przełomowym jest wejście w okres okołomenopauzalny, czyli ok. 50. roku życia. Do tego czasu kobiecy organizm jest chroniony przez hormony, w tym przede wszystkim estrogeny. Kiedy organizm przestaje je produkować, pogarsza się metabolizm, co sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia. Zagrożenie wzrasta z wiekiem oraz jeśli masz:
- cukrzycę
- nadciśnienie tętnicze
- podwyższony cholesterol.
Polki częściej umierają na choroby serca, chociaż więcej kobiet w Polsce choruje na raka piersi.
Objawy, na które warto zwrócić uwagę
Wiele objawów zawału serca jest bardzo zbliżonych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Są to:
- ból zamostkowy, promieniujący do lewego ramienia
- silny ból w klatce piersiowej trwający co najmniej 20 minut, który nie ustępuje po zmianie pozycji lub odpoczynku i może promieniować do szyi, żuchwy, lewej ręki, nadbrzusza oraz na plecy
- pieczenie lub ucisk za mostkiem
- omdlenie
- zawroty głowy
- duszność.
Jednak kobiecy zawał serca bywa podstępny i może dawać dodatkowo objawy, które nie zawsze kojarzą się z chorobami serca. Warto zatem zwrócić uwagę na takie objawy jak:
- narastające zmęczenie
- zła tolerancja wysiłku
- dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: zgaga, nudności, odbijanie się.
Wśród nietypowych symptomów zawału serca u kobiet znajdują się również takie, które mogą być mylone z menopauzą, czyli kołatanie serca czy uderzenia gorąca. Kobiety często bagatelizują te objawy i dlatego prawidłowa diagnoza bywa opóźniona. Właśnie z tego powodu zawał serca u kobiet stanowi ogromne zagrożenie, a rokowania bywają gorsze niż przypadku mężczyzn.
Żyj w zgodzie ze swoim sercem
Źródło i więcej - kliknij tutaj.