Zdrowe uzębienie ma wpływ na prawidłowy rozwój narządu żucia, przyjmowanie pokarmów, rozwój mowy. Próchnica zębów mlecznych to ryzyko rozwoju tej choroby w uzębieniu stałym
Oto, w jaki sposób można zapobiec próchnicy.
Dbaj o higienę jamy ustnej od pierwszego wyrzynającego się zęba
Dziecko do 8 roku życia najczęściej potrzebuje pomocy w czyszczeniu zębów. Z czasem jest coraz bardziej zręczne manualnie i może samodzielnie wykonać to zadanie. Zatem czyść regularnie zęby dziecka. Używaj pasty z odpowiednią do wieku zawartością fluoru – 1000 ppm. Ilość pasty powinna być odpowiednia do wieku – wielkość ziarna ryżu dla dzieci do 3 lat, dla starszych ziarna grochu.
Kiedy i jak szczotkować
Szczotkuj zęby dziecka 2 razy w ciągu dnia po 2 minuty – po śniadaniu i po kolacji, bezpośrednio przed snem. Przed szczotkowaniem zachęć dziecko do przepłukania jamy ustnej wodą i wyplucia wody. Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć nadmiar pasty, ale bez płukania. Po użyciu postaw szczoteczkę pionowo do wyschnięcia. Nie przechowuj jej w szczelnym opakowaniu.
Jak czyścić zęby dziecka
Zanim wyrzną się zęby trzonowe (do 2 roku życia) wykonuj szczoteczką ruchy okrężne. Gdy pojawią się zęby trzonowe – szoruj powierzchnię zębów. Ruchami okrężnymi czyść powierzchnie policzkowe i wargowe zębów. Wymiatającymi – powierzchnie językowe (podniebienne).
Jeśli stosujesz szczoteczkę elektryczną, szczotkuj każdego zęba osobno. Nie pomijaj powierzchni żadnego zęba.
W czyszczeniu przestrzeni międzyzębowej pomocna będzie nić dentystyczna.
Wypracuj prawidłowe nawyki żywieniowe dziecka
2 godziny przerwy między posiłkami – tyle czasu trzeba, by przywrócić prawidłowe pH w jamie ustnej.
Woda mineralna zamiast słodkich napojów – ograniczy to ilość cukru na zębach.
Surowe owoce i warzywa, ziarna zbóż i produkty pełnoziarniste oraz mleko i jego przetwory – te produkty wpłyną na prawidłowy rozwój zębów. Twardy i sprężysty pokarm stymuluje wydzielanie śliny i przyspiesza neutralizację pH w jamie ustnej. Korzystne dla zdrowia są naturalne produkty mleczne. Desery mleczne, jogurty owocowe sprzyjają próchnicy.
Odwiedzaj dentystę
Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka.
Każda kolejna wizyta – nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
Stomatolog może nałożyć na powierzchnię zębów dla dzieci do 6 roku życia lakier z wysoką zawartością fluoru. Jest to lakierowanie. Stosuje się je co 3 lub 6 miesięcy – o częstości decyduje lekarz.
Innym zabiegiem jest lakowanie. Polega na mechanicznym zabezpieczeniu dostępu bakterii do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień na powierzchni żującej zębów trzonowych.