Szczepienia przeciw HPV, dwójka dzieci, CM VITA Urszulin

Szczepienie, które chroni przed rakiem / HPV

Zaszczep dziecko przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 oraz 13 lat.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego uruchomiono program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).

Dziecko można zapisać na szczepienie w przychodni CM VITA Urszulin. Dziecko NIE MUSI BYĆ NASZYM PACJENTEM.

Formy zapisu na szczepienie HPV:
- Internetowe Konto Pacjenta pacjent.gov.pl.
- Infolinia szczepień 989.
- Osobiście w placówce przychodni CM VITA Urszulin.

WAŻNE:
- Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
- Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV?

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.
W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Post Author: CM Vita