Program Profilaktyka 40 PLUS

Możliwość przebadania się w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS została wydłużona do końca czerwca 2024 roku. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Możesz skorzystać z programu, jeśli masz skończone 40 lat, a więc jeśli masz lat 40+, 50+, 60+, 70+ i tak dalej. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Jak skorzystać z programu?

 • Wypełnij ankietę, wybierając jeden z 5 sposobów: (1) online w Internetowym Koncie Pacjenta, (2) dzwoniąc na infolinię: 989, która działa codziennie w godzinach 7-20, (3) prosząc o pomoc swojego lekarza POZ, (4) na miejscu w placówce, która realizuje program, (5) w aplikacji mojeIKP.
 • Otrzymasz listę badań laboratoryjnych, które są dla Ciebie zalecane, oraz wskazówki, jak przygotować się do badań.
 • Otrzymasz e-skierowanie na badania.
 • Wybierz placówkę (od tego kroku zacznij, jeśli chcesz się zapisać na badania w placówce, która realizuje program).
 • Zapisz się na badania.

Dlaczego warto skorzystać z programu?

 1. Zyskasz możliwość wczesnej diagnostyki, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na długie życie w zdrowiu.
 2. Unikniesz długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
 3. Dasz sobie szansę na całkowite wyzdrowienie dzięki wykryciu choroby na wczesnym etapie.
 4. Przebadasz się w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, zaburzenia w pracy wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn).
 5. Uzyskasz wiedzę o swoim zdrowiu.
 6. Zyskasz możliwość przeanalizowania swoich nawyków oraz stylu życia dzięki odpowiedziom na pytania ankiety. Sprawdzisz, czy służą one Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.
 7. Dowiesz się, jakie zmiany wprowadzić w swoim stylu życia i nawykach, żeby lepiej służyły Twojemu zdrowiu.
 8. Oszczędzisz czas – nie musisz zapisywać się do lekarza po skierowanie.
 9. Zyskasz wygodę – otrzymasz skierowanie bez wychodzenia z domu, przez internet, a dzięki mapie placówek, które udzielają świadczeń w ramach programu, łatwo znajdziesz najodpowiedniejszą dla siebie.
 10. Zyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa, bo dzięki regularnym badaniom będziesz mieć pewność, że jesteś zdrowy i odpowiedzialnie dbasz o swoją przyszłość.

Źródło: https://pacjent.gov.pl

Post Author: CM Vita