Zajęcia czasowo zawieszone !
Odbywają się w klimatyzowanej sali, raz w tygodniu w godzinach popołudniowych. według planu opieki ustalonego podczas pierwszego spotkania. Obejmują zajęcia teoretyczne oraz warsztaty wraz z instruktażem, w grupach po 5-7 par. Kurs obejmuje 7 spotkań dwugodzinnych.
Ze względu na część warsztatową zajęć prosimy o wygodny strój, obuwie zmienne lub ciepłe skarpety. Na kurs najlepiej zapisać się między 21 a 24 tygodniem ciąży.
Ćwiczenia w czasie ciąży - porady
Przed przystąpieniem do ćwiczeń, warto przeczytać poniższe wskazówki – dzięki temu „fitness” będzie przyjemnością, a dziecko bezpieczne; uniknie się kontuzji i przemęczenia organizmu.
Jeśli jesteś w ciąży, zanim przystąpisz do ćwiczeń, skonsultuj się z lekarzem, aby potwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej w Twoim przypadku. Jeśli nie byłaś aktywna fizycznie przed ciążą, nie powinnaś zaczynać ćwiczeń w pierwszym trymestrze ciąży, dopiero w drugim, za zgodą lekarza. Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, możesz kontynuować aktywność, ale zmniejsz intensywność ćwiczeń i rezygnuj z tych, które mogą wiązać się z utratą równowagi, silnymi wstrząsami ciała, mocnym napinaniem mięśni brzucha. Za zgodą lekarza możesz ćwiczyć aż do rozwiązania.
Ćwiczenia zawsze poprzedzaj rozgrzewką.
Nie zaczynaj ćwiczyć, gdy jesteś głodna – 1,5-2 godziny przed treningiem zjedz lekkostrawny, zdrowy posiłek, który dostarczy Ci energii.
Pamiętaj o piciu wody. Zadbaj o optymalną temperaturę pomieszczenia, w którym ćwiczysz. Gdy na zewnątrz panują upały, ćwicz np. rano lub wieczorami. Podczas zimy nie włączaj grzejników na maksimum.
Do ćwiczeń nie potrzebujesz specjalnego, drogiego stroju, profesjonalnego sprzętu czy dużej przestrzeni. Na podłodze rozłóż matę, nałóż wygodny, sportowy strój (np. legginsy i T-shirt). Ważne, by strój nie uciskał brzucha.
Ćwicz boso. W okresie ciąży stopy muszą dźwigać dodatkowe kilogramy, a przez zmiany hormonalne, które rozluźniają stawy, są również bardziej podatne na te obciążenia. Obniżają się łuki stopy, zmienia się jej kształt, a nawet wielkość. Wpływa to na całą postawę i funkcjonowanie ciała. Dbając o swobodę ruchów i aktywność stóp, zapobiegamy tym negatywnym zmianom. Poza tym częstym problemem kobiet w ciąży są obrzęki i bóle stóp – bez butów będzie Ci wygodniej ćwiczyć.
Filmy pochodzą z następujących kanałów You Tube: AP Fitness, fitappy2. Centrum nie ponosi odpowiedzialności za treści, które są przedmiotem filmów. Prosimy pamiętać, że filmy mające charakter edukacyjny i informacyjny nie zastąpią diagnozy lekarza i wizyty w gabinecie.
Badania w trakcie ciąży
Badania jakie powinno się wykonać w pierwszym trymestrze ciąży
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i spyta o przebyte choroby i ogólne samopoczucie.
Jeśli pacjentka choruje na choroby przewlekłe albo przyjmuje jakieś leki należy poinformować o tym ginekologa, który oceni czy te leki nie zaszkodzą dziecku.
Należy pomyśleć o kontrolnej wizycie u stomatologa. W trakcie ciąży zęby mogą być słabsze i podatne na próchnicę, a stan zapalny może mieć wpływ na zdrowie dziecka.
W I trymestrze ciąży częściej niż zwykle powinno się wykonywać badania i odwiedzać lekarza Dzięki badaniom lekarz może śledzić prawidłowy przebieg ciąży. Niektóre wyniki odbiegające od normy będą wskazówką dla lekarza o potrzebach organizmu.
Ginekolog pobierze cytologię, skontroluje wagę, ciśnienie i ogólny stan zdrowia.
Jednym z podstawowych badań diagnostycznych w ciąży jest Morfologia krwi, która daje lekarzowi wiedzę o ogólnym stanie zdrowia ciężarnej, pomaga wykryć ewentualne stany zapalne lub infekcje. Morfologia powinna być wykonywana, co miesiąc.
Badanie oznaczenie grupy krwi. należy wykonać na początku ciąży. Jeśli ciężarna posiada czynnik Rh minus, a jej partner czynnik Rh plus powinno się wykonać dodatkowo badanie na obecność p/ciał anty D.
Badanie ogólne moczu podobnie jak morfologia powinno być wykonywane co miesiąc. Pozwala ocenić pracę nerek. Może być ono pomocne przy diagnostyce takich chorób jak cukrzyca czy stan przedrzucawkowy.
Należy też wykonać badanie na poziom hormonów tarczycy – TSH, FT4 oraz FT3. Niedobór hormonów tarczycy może powodować nieprawidłowości w rozwoju tarczycy i mózgu płodu.
W I trymestrze ciąży powinno się wykonać badania krwi pod kątem nosicielstwa różnych chorób zakaźnych, które mogą być groźne dla płodu lub Ciebie, takich jak różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia.
W trakcie I trymestru tj. najpóźniej ok. 12 tygodnia powinno się wykonać także badanie USG.
Badania jakie powinno się wykonać w drugim trymestrze ciąży
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wizyty u ginekologa mogą odbywać się raz w miesiącu. Podczas każdej z nich lekarz zmierzy ciśnienie, sprawdzi zmianę wagi ciała w stosunku do ostatniej wizyty. Przeprowadzi także badanie ginekologiczne, które wykaże, czy stan szyjki macicy i wydzieliny pochwowej jest prawidłowy. Ilość i częstotliwość zleconych badań laboratoryjnych nie będzie już tak duża, jak w I trymestrze ciąży.
Na zlecenie lekarza wykonywać rutynowe badania, np.: morfologię krwi, badanie ogólne moczu.
Doustny test tolerancji glukozy (DTTG). – ma na celu wczesne wykrycie nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.
Badanie USG. Powinno się je wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży. Organy wewnętrzne płodu (serce, mózg, płuca, nerki) są na już tyle dojrzałe, że diagnosta może je skontrolować. Istnieje duża szansa, rozpoznania płci dziecka.
Użycie specjalnego detektora KTG pozwoli posłuchać tętna dziecka.
Badania prenatalne powinno się przeprowadzić, jeżeli ciężarna ma więcej niż 35 lat lub urodziła wcześniej dziecko ze schorzeniem genetycznym lub wadą wrodzoną. II trymestr to optymalny moment.
Badania jakie powinno się wykonać w trzecim trymestrze ciąży
W ostatnim trymestrze ciąży znów zwiększy się nieco częstotliwość wizyt u lekarza. W 7. miesiącu trzeba się na nie zgłaszać co 4 tygodnie, a później co 3 lub nawet co 2 tygodnie. Na każdej wizycie lekarz skontroluje wagę i ciśnienie. W badaniu ginekologicznym oceni stan szyjki i wydzieliny pochwowej. Posłucha również tętna płodu.
Badanie ogólne moczu zlecane na każdej wizycie. Pozwala wykryć częstsze w tym czasie infekcje dróg rodnych. Obecność białka w moczu świadczy o rozwijającym się nadciśnieniu indukowanym ciążą, obecność zaś cukru o podejrzeniu cukrzycy. Powtarzana jest również morfologia krwi. Chodzi o to, by wykryć ewentualną niedokrwistość.
Bakterie i przeciwciała czyli posiew z dróg rodnych. Pozwala on ocenić stan bakteriologiczny pochwy przed zbliżającym się porodem i ewentualnie wyleczyć stwierdzone infekcje. W razie stwierdzenia nosicielstwa paciorkowca Streptococcus agalactiae w czasie porodu matka będzie otrzymywać profilaktycznie antybiotyk, dziecko zaś będzie po narodzinach sprawdzone, czy się nie zaraziło.
U kobiet z ujemnym czynnikiem Rh trzeba powtórzyć po raz kolejny badanie przeciwciał anty Rh. U tych zaś pacjentek, które nie miały odporności przeciw toksoplazmozie i cytomegalii, powtarza się badanie przeciwciał przeciw tym chorobom w klasie IgM.
W trzecim trymestrze należy wykonać, co najmniej jedno badanie USG w 36-37 tygodniu. Badanie to odbywa się również przy wszelkich powikłaniach, bólach brzucha czy krwawieniach. I często powtarzane jest u kobiet, które cierpią na cukrzycę, nadciśnienie czy cholestazę.
Gdy zbliża się lub mija termin porodu wykonywane jest KTG. Jest to zapis tętna płodu oraz czynności skurczowej macicy. Podczas badania ciężarna się kładzie, a do brzucha przymocowywane są elastycznymi pasami dwie płaskie peloty. Jedna z nich, ułożona niżej, rejestruje tętno dziecka, druga skurcze macicy. Prawidłowy zapis pozwala domniemywać, że dziecko ma się dobrze i można jeszcze czekać. Zaburzenia tętna - jego przyspieszenie (tachykardia), zwolnienie (bradykardia) lub spadki przy skurczach (deceleracje) stanowią wskazanie do wywołania porodu.
Po terminie zwykle trzeba odwiedzać lekarza co 2-3 dni. Podczas wizyt oprócz zapisów KTG i USG w badaniu ginekologicznym lekarz sprawdzi stan szyjki macicy i jej stopień przygotowania do porodu (gdyby trzeba było go jednak wywoływać). Warto jednak pamiętać, że termin obliczany jest orientacyjnie, a tylko 5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.
Badania jakie NIE powinno się wykonać w trakcie ciąży
Ze względu na udowodnioną szkodliwość dla dziecka niektórych badań diagnostycznych nie powinno robić w ciąży, Wykonuje się je tylko w stanach wyższej konieczności, gdy są niezbędne dla ratowania zdrowia i życia matki. To przede wszystkim wszelkie badania z użyciem promieni gamma. Prześwietlenia rentgenowskie oraz tomografię komputerową można w ciąży zrobić w ostateczności. Brzuch matki musi być wtedy starannie osłonięty specjalnym fartuchem, chroniącym przed promieniowaniem. W czasie ciąży nie wykonuje się też badań z użyciem środków kontrastujących lub izotopów promieniotwórczych. Nie zaleca się też badań rezonansem magnetycznym ze względu na małą ilość danych, dotyczących jego wpływu na ciążę, choć nie udowodniono też jego poważnej szkodliwości.
Szpitalne wymagania
Szpitale ustalają listę badań, jakie trzeba przynieść ze sobą do porodu. Koniecznie należy wziąć do szpitala kartę ciąży, w której wpisywane są wyniki badań wykonanych podczas ciąży. Najważniejszym dokumentem spośród badań laboratoryjnych jest oryginał wyniku grupy krwi z pieczątką laboratorium i podpisem wykonującego.
Miesiąc przed terminem porodu trzeba zrobić ostatnie badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz powtórzyć WR i HBs. Te badania, wraz z wynikiem posiewu z dróg rodnych oraz USG wykonanym około 36. tygodnia, trzeba zabrać ze sobą do szpitala.
Filmy pochodzą z następujących kanałów You Tube: szavkaWORLD, PatiTV. Centrum nie ponosi odpowiedzialności za treści, które są przedmiotem filmów. Prosimy pamiętać, że filmy mające charakter edukacyjny i informacyjny nie zastąpią diagnozy lekarza i wizyty w gabinecie.
WSZYSTKIE PORADNIE I PRACOWNIE
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-93905195-1', 'auto');ga('send', 'pageview');</script>